Dažnas dėl to, kad pamiršta, pakloja šimtus eurų: viskas apie kelionių draudimą

Atrodo savaime suprantama, kad planuojant kelionę būtina pasirūpinti lėktuvo, traukinio ar autobuso bilietais, nakvyne bei galima veikla jau nuvykus į vietą. Vis dėlto, anot specialistų, dažnas keliautojas pamiršta vieną svarbiausių darbų prieš kelionę – nusipirkti draudimą. Šį kartą aiškinamės, kam reikalingas kelionės draudimas, kada geriausia jį pirkti ir ką privalu žinoti.

Kodėl reikia kelionės draudimo?

Pasak UADBB „Sagauta” licencijuoto draudimų brokerio, projektų vadovo Kęstučio Grigaičio, kelionės draudimas būtinas dėl trijų pagrindinių priežasčių. Visų pirma, dėl apsidraudimo nuo milžiniškų gelbėjimo išlaidų. „Tarkime, iškeliavote slidinėti, susižeidėte ant kalno ir jūs būtina greitai transportuoti į ligoninę. Kalnuose dažniausiai tai įmanoma tik su sraigtasparniu. Tokios išlaidos būna padengiamos draudimu. Bet įsivaizduokite, kiek tai kainuotų, jeigu draudimo neturėtumėte”, – pasakojo specialistas. Toks pats principas galioja ir kitoms kelionėms, kurių metu užsiimate sportu.

Visų antra, kelionių draudimas išgelbės nuo repatriacijos išlaidų. Repatriacija – tai ligonio pervežimas į nuolat gyvenamą šalį, kuomet pats žmogus dėl sveikatos būklės to padaryti negali. „Kad būtų paprasčiau, įsivaizduokite, kad susilaužėte koją Italijoje, kur jums ir padarė operaciją. Tuomet jūs nusprendėte, jog toliau gydytis norėtumėte savo šalyje. Kol vyksta gydymas, kelionės draudimas jums apmoka transportavimą ir slaugą”, – sakė K. Grigaitis.

Vis dėlto šiuo atveju svarbu žinoti, kad jeigu svetimos šalies gydytojai nusprendžia, jog jūs esate sveikas ir galite keliauti pats, draudimas repatriacijos išlaidų jau neapmoka.

Trečia, turint kelionės draudimą, padengiamos visos medicininės išlaidos. Pasak specialisto, dažnai užsienio šalyse, tokiose kaip Turkija, vietiniai labai mėgsta pasipelnyti iš turistų net gydymo įstaigose: „Pavyzdžiui, atvyksta apsinuodijęs žmogus ir jam gydytojai priskiria nereikalingų tyrimų, net nesivargindami nieko aiškinti. Galiausiai ligonis gauna sąskaitą, išsiverčia ją ir tik tuomet supranta, kad jam buvo atlikti tokie absurdiški tyrimai, kaip maisto netoleravimo testas, kuris kainuoja labai brangiai ir apsinuodijimo metu neturi jokios prasmės”.

Minėtu atveju, neapsidraudęs turi pakloti nemenką sumą iš savo kišenės. Tuo tarpu žmogumi turinčių draudimą, draudikai rūpinasi iš karto ir nedelsiant aiškinasi, ar vienų, ar kitų tyrimų jam tikrai reikia.

Kodėl neužtenka Europos sveikatos draudimo kortelės ar kreditinės?

Kalbant apie Europos sveikatos draudimo kortelę, ją turėti tikrai pravartu. Vis dėlto būtina žinoti, kad ši kortelė galioja tik valstybinėse šalies medicinos įstaigose. Pasak K. Grigaičio, dažnai kurortuose valstybinių gydymo įstaigų gali ir nebūti arba jos gali būti tiesiog per toli. Tuomet ligonis yra vežamas į artimiausią privačią kliniką, kurioje už paslaugas mokėti teks pačiam.

Negana to, kortelė galioja tik pagal tos užsienio šalies, kurioje svečiuojatės, medicininių išlaidų kompensavimą. „Taigi, jeigu Lietuvoje valstybinėse medicinos įstaigose tam tikros paslaugos yra nemokamos ar kompensuojamos, tai užsienyje, net ir jos gali būti mokamos. Tai būtina žinoti, kad po to nebūtų akibrokštų, kai po gydymo, jūsų vis tiek paprašys susimokėti”, – perspėjo pašnekovas.

Keliaujant tik su kreditine kortele, taip pat gali kilti nesklandumų. Anot K. Grigaičio, prieš kelionę būtina pasitikrinti, kokios apsaugos yra suteikiamos su kreditine kortele ir, ar draudimas apskritai galios. Per specialisto darbo patirtį, yra buvę ir tokių atvejų, kuomet keliautojai turėjo smarkiai nusivilti. Vienas iš didžiųjų bankų turėjo sąlygą, kad kreditinės kortelės draudimas kelionėje galioja tik tuomet, kai žmogus su šia kortele perka lėktuvo bilietus ar užsisako gyvenamąją vietą.

„Jeigu nusprendėte keliauti tik su kreditinės kortelės draudimu, neužtenka tik pasiskambinti banko konsultantui. Tikrai rekomenduoju pasitikrinti taisykles patiems, kad nepatirtumėte nemalonių situacijų. Pavyzdžiui, išvyksite slidinėti ir tik nuvykus paaiškės, kad tokiai kelionei kreditinės draudimas negalioja. O taip tikrai gali būti, nes tai vienas iš padidintos rizikos užsiėmimų”, – pasakojo K. Grigaitis.

Rizikingi užsiėmimai

Specialisto teigimu, draudikui būtina pranešti apie visus padidintos rizikos užsiėmimus, kuriuos planuojate kelionėje. „Nuslėpimas kokios nors rizikingos veiklos nepadės nei vienai pusei. Žinoma, žmogus sutaupys ir mokės mažesnę įmoką, bet, tarkime, atsitikus nelaimei nardant, draudimo apsauga negalios, nes ši veikla bus tiesiog neįtraukta”, – kalbėjo pašnekovas.

Kelionės draudimas

Ekspertas perspėja, kad dažnas draudikui nepraneša tam tikrų rizikingų veiklų, nes net nesupranta, kad jos yra rizikingos. Pavyzdžiui, Pietryčių Azijos šalyje, viena pagrindinių transporto priemonių yra motoroleris. Taigi, jeigu planuojate keliauti motoroleriu, apie tai būtina pranešti draudikui, nes tai jau padidintos rizikos veikla. Anot pašnekovo, svarbu prisiminti, kad draudimo organizacijos nėra labdara ir, kad jos visuomet siekia pasipelnyti, taigi išaiškėjus, kad kažką nuslėpėte, draudimas gali net nesumokėti išmokų.

Kada geriausia pirkti draudimą?

Kelionių draudimo įsigijimo laikas priklauso nuo paslaugų, kurių jūs pageidaujate. Kai kurie žmonės draudžiasi nuo neįvykusios kelionės, taigi logiška, kad norint tokios paslaugos, būtina nusipirkti draudimą iki kelionės likus bent mėnesiui.

Kitiems, nenorintiems papildomų paslaugų, geriausia apsidrausti iki kelionės likus savaitei arba kelioms dienoms.

Vis dėlto, būna ir tokių atvejų, kuomet keliautojai draudimą prisimena jau sėdėdami lėktuve. Tai nėra problema – tereikia kreiptis į savo brokerį, arba tiesiog įsigyti kelionių draudimą internetu. Tai paprasta, greita ir saugu.

„Draudimą pirkti per vėlu tik tuomet, kai jau įvyko nelaimingas atsitikimas“,– sakė K. Grigaitis.