Nykštukinė Liuksemburgo kunigaikštystė – kone tobula kelionės kryptis romantiškam savaitgaliui

Nedidukas, jaukus, labai švarus, saugus ir svetingas, reprezentuojantis geriausias Vakarų Europos kultūrines tradicijas – tokį įspūdį palieka Liuksemburgas. Vienintelis trūkumas – tai brangi šalis (nenuostabu, juk pagal daugelį rodiklių Liuksemburgas – turtingiausia valstybė Europos Sąjungoje), todėl nelabai tinka mažo biudžeto kelionei. Ko gera, šalis nebūtų ir pirmasis naktinio gyvenimo mėgėjų pasirinkimas, nes Liuksemburgas nėra garsus savo vakarėliais, nors čia galima rasti kokteilių barų su gyva muzika ir keletą šokių klubų, tiesa, jie gana kuklūs, palyginus su Londono ar Berlyno naktiniais klubais.

 

Kunigaikštystė tokia nedidelė, kad, tinkamai suplanavus maršrutą ir kiek paskubėjus, visas jos įžymybes galima pamatyti per vieną dieną. Jei vis dėlto Liuksemburge norisi likti ilgiau, vieną dieną galima praleisti sostinėje, o kitą skirti žymiausių miestelių lankymui. Turistai paprastai traukia į Viandeno miestelį apžiūrėti įspūdingos viduramžių pilies, ir į Echternachą, seniausią Liuksemburgo gyvenvietę.

Liuksemburgo sostinė.

Bet pradėkime nuo sostinės, irgi Liuksemburgo, angliškai vadinamo Luxembourg City. Sostinės senamiestis yra įtrauktas į UNESCO architektūros paveldo sąrašą. Senoji miesto dalis išties įspūdinga – aukštutinis miestas išsidėstęs ant uolų, jų perimetru eina gynybiniai įtvirtinimai, o pačiose uolose esama pusiau slaptų tunelių – po juos galima pasivaikščioti užsisakius ekskursiją. Iš viršaus atsiveria gražūs vaizdai – puikiai matyti dvi upės ir žemutinė miesto dalis (į ją galima nusileisti specialiu liftu). Didžiausios Liuksemburgo miesto įžymybės – Dievo Motinos katedra, kunigaikščio rūmai (ten jis, beje, negyvena), Place d‘Armes aikštė, apsupta senovinių pastatų ir akmenimis grįstų vingiuojančių gatvelių… Senamiestis labai kompaktiškas, jį lengva apeiti pėstute. Čia itin švaru, tvarkinga, daug nuorodų turistams. Maloniai pradžiugina nemokami viešieji tualetai ir, pasirodo, visai nauja miesto valdžios iniciatyva – nemokamas viešasis transportas šeštadieniais.

Liuksemburgo mieste gyvena ir čia įsikūrusiose tarptautinėse finansinėse ir politinėse institucijose dirba daug kitataučių, todėl, nors ir mažas, miestas yra itin gyvybingas ir kosmopolitiškas. Nors liuksemburgiečiai turi savo kalbą, su jais puikiai susišnekėsite prancūziškai, vokiškai, ir angliškai – neabejotinas buvimo pačioje Europos širdyje privalumas.

 

Viandeno miestelis

Tai mažutis ir gražus lyg atvirukas, puikiai tinkantis romatiškai atostogų fotosesijai. Beje, Viandeno pilis yra viena seniausių pilių Reino upės slėnyje, pradėta statyti dar X a., vėliau vis plėsta, dailinta ir tobulinta. Tiesa, ir piliai, ir miesteliui teko išgyventi nuosmūkį, ją nusipirkusio neišmanėlio savininko pilis buvo beveik sugriauta (savininkas ją tiesiog ardė ir pardavinėjo plytas), Antrojo pasaulinio karo metu ji buvo tapusi vokiečių karių būstine ir ginklų sandėliu, bet galiausiai buvo atstatyta ir paversta muziejumi.

Viandeno pilis, Liksemburgas

Dabar ši daili pilis, stūksanti ant aukštos kalvos, yra tikras Liuksemburgo pasididžiavimas, o prie jos papėdėje sruvenančio upeliuko išsidėsčiusi senoji miestelio dalis. Šiltuoju sezonu į pilies kalvą galima pakilti keltuvu (kainuos apie 5 Eur) ir apžvelgti nuostabią Viandeno ir jo apylinkių  panoramą, o bilietas į pilies vidų, kuriame įrengtas muziejus, suaugusiems kainuoja 8 Eur. Pats miestelis yra populiari savaitgalio išvykos kryptis sostinėje gyvenantiems liuksemburgiečiams, kurie mėgsta čia atvykti papietauti ir pasivaikščioti paupiu.

 

Echternacho miestelis, esantis prie Vokietijos sienos (pasieniu teka upelis, per kurį nutiestas tiltas jungia abi šalis). 698 metais čia buvo pastatytas vienuolynas, ir netrukus aplink jį pradėjo kurtis gyvenvietė. Vienuolyno pastatas išliko iki mūsų laikų, tik dabar jame veikia mokykla. Labai graži centrinė Echternacho aikštė su senu prekybininkų gildijos pastatu, taip pat kiek tolėliau nuo miestelio centro esančią galima aplankyti romėnų vilą (vizitas nieko nekainuoja). Įspūdingoje Echternacho bazilikoje palaidotas šalies globėjas, šventasis Vilibrordas. Miestelio apylinkės garsėja vaizdingais peizažais – kalvos ir slėniai, upeliai ir miškai – geru oru čia atvyksta gamtos išsiilgę liuksemburgiečiai.

Echternacho miestelis, Liuksemburgas

Ko paskanauti, viešint Liuksemburge?

Šalis negarsėja ypatingomis kulinarinėmis tradicijomis, maistas panašus į vokiečių – sotus, sunkus, porcijos gausios, daug bulvinių patiekalų, dešrų, miestuose netrūksta kepykėlių, kur galima rasti milžiniškų vokiškų riestainių – pretzelių. Liuksemburge nudžiugs mėgstantieji kokybišką vyną – Mozelio slėnyje auginamos vynuogės, ir šalis turi gilias vyndarystės ir vyno vartojimo tradicijas. Liuksemburge platus vietinio vyno pasirinkimas šis gėrimas čia kokybiškas ir kainuoja nedaug – tikrai gero vyno butelį galima nusipirkti už 7 – 8 Eur.

Tradicinis maistas Liuksmemburge

Dar apie kainas.

Liuksemburgas, kaip ir dauguma Vakarų Europos sostinių, yra brangus. Dienos pietūs restoranuose kainuoja 10 – 12 Eur asmeniui, o nakvyne dviems paprastučiame viešbutyje prasideda nuo 50 Eur, hostelių rasti bus sudėtinga, nes Liuksemburgas nėra orientuotas į mažo biudžeto keliautojus. Kita vertus, šaliai pamatyti daug laiko nereikia, taigi viena ar dvi dienos turtingajame Liuksemburge jūsų nenuskurdins. Idealu, jei galite apsilankyti kunigaikštystėje keliaudami po šį Europos kraštą nuosavu transportu, mat dėl mokesčių lengvatų degalai Liuksemburge stebėtinai nebrangūs – pigesni nei kaimyninėse Belgijoje ar Prancūzijoje.