Kirgiziją išties galima taip vadinti, nes būtent ši šalis keliautojams paprastai tampa pirmąja pažintimi su regionu. Kodėl? Kitaip nei dauguma kaimyninių respublikų, Kirgizija iš ES piliečių nereikalauja sudėtingai ir ilgai ruošiamos vizos, ir niekaip kitaip neriboja patekimo į šalį – turizmas čia skatinamas, nors vis dar žengia tik pirmuosius žingsnius. Šalis neturi svarbių gamtinių išteklių ar kitokių būdų užtikrinti ekonomikos augimą, todėl turizmas – Kirgizijos viltis, ir užsieniečiai čia labai laukiami. Dabar, kol šalis dar mažai atrasta, pats laikas ją aplankyti. Kodėl verta vykti į Kirgiziją?

Gamta

Pirmiausia – dėl nuostabios gamtos. Kirgizija – kalnų ir slėnių kraštas, čia nuostabus tyras oras, daug erdvės, tylos, ir didingų peizažų. Nenuostabu, kad dauguma keliautojų čia ir traukia į įspūdinguosius kalnus, o vietiniai kelionių organizatoriai siūlo įvairių pramogų gamtoje – galite miegoti jurtoje kalnų apsuptyje, leistis vienos ar kelių dienų trukmės ekskursijas ant žirgų (beje, kirgizai -puikūs raiteliai), eiti į žygius po kalnus ir pan. Savarankiškai leistis laukinę gamtą rizikinga – galite paklysti (keliai ne visur geri, nuorodų neretai irgi trūksta), užstrigti (kai kuriuose regionuose susisiekimą sunkina potvyniai, ledų grūstys ir pan.) ar tiesiog nerasti paslėptų vietinės gamtos įdomybių – juk Kirgizijoje galima sutikti ir snieginių leopardų, ir laukinių dvikuprių kupranugarių, tereikia žinoti, kur! Jei jums patinka gamta, Kirgizijoje verta aplankyti:

  • Isyk Kulio ežerą – nuostabiai gražus, antras pagal dydį kalnų ežeras pasaulyje yra sūrus, todėl neužšąla net šaltą žiemą, o vasarą jo skaidrus vanduo ir smėlėti paplūdimiai traukia poilsiautojų minias – tokie miesteliai kaip populiarusis Čolpon Ata primena pajūrio kurortus. Atsargiai – ežeras tyvuliuoja aukštai kalnuose, kur retas oras ir stipriai veikia ultravioletiniai saulės spinduliai, todėl galima lengvai nudegti!
  • Son Kol ežerą – palyginti su populiarėjančiu Isyk Kuliu, jis – visai laukinis, prie jo neveda asfaltuoti keliai, tačiau ežerą galima pasiekti raitomis su gidu, aplink jį plyti derlingos pievos, į kurias pavasarį piemenys sugena ganytis bandas avių ir ožkų – įspūdingas reginys.
  • Ala Arča nacionalinį parką. Patogu – visai netoli Biškeko, o gilūs tarpekliai ir smailios kalnų viršūnės atrodo labai įspūdingai!

Kirgizija lietuviaikeliauja.lt

Miestai

  • Sostinė Biškekas negali pasigirti sena istorija ir architektūrine ar kultūros paveldo prasme nėra labai įdomus, tačiau tai – neabejotinai moderniausias Kirgizijos miestas, kur rasite visus šiuolaikinius patogumus: belaidį internetą, modernias kavines, įvairių pasaulio šalių virtuvių restoranus, blizgančius prekybos centrus, visas reikalingas paslaugas ir gyvą naktinį gyvenimą. Miestas labai tvarkingas – švarus, saugus, aiškiai suplanuotas, su tiesiomis alėjomis ir plačiomis aikštėmis, o vasarą ir labai žalias – jame daugybė didelių parkų, o gatvės apsodintos žaliuojančiais medžiais. Miestui apžiūrėti pakanka vienos -dviejų dienų.

Biskekas, Kirgizija

  • Karakolis – senas miestas prie Isyk Kulio ežero, jaukus, nedidukas, pakeliui į slidinėjimo trasas. Puiki bazė tiek ekskursijoms aplink Isyk Kulio ežerą, tiek išvykoms į kalnus. Pačiame mieste verta pamatyti medinę cerkvę, suręstą nenaudojant vinių, spalvingą, originalaus dizaino Dungano mečetę, ir visai netoli miesto esančias septynias sodriai raudonas uolas, vadinamas Jeti Oguz (Septyniais jaučiais), tapusias vienu iš Karakolio simbolių. Čia yra ir keletas parkų, nemažai kavinių ir restoranų, tik naktinio gyvenimo kol kas stinga.
  • Ošas – istorinis Šilko kelio miestas, kultūrinė Kirgizijos sostinė, dabar garsėjantis didžiuliu tradiciniu turgumi, kuriame parduodamos visokiausios rytietiškos gėrybės – nuo kvapnių egzotiškų prieskonių iki džiovintų vaisių ir kirgiziškų rankdarbių, bei gyvu kultūriniu gyvenimu ir vietos menininkais.

Virtuvė

Iš pirmo žvilgsnio pasirodys, kad Kirgizija netinka vegetarams, nes kone visi tradiciniai kirgizų patiekalai – iš mėsos, pavyzdžiui, nacionaliniu patiekalu laikomas besh bermak – tirštas mėsos ir daržovių troškinys, tačiau iš tiesų šalies virtuvė pakankamai įvairi. Valgoma daug kepinių (tradicinė duona – purus apvalus paplotys, kartais pabarstomas sezamo sėklomis), mėgiami pieno produktai, ypač kumysas – fermentuotas kumelių pienas. Geriama daug arbatos, svečiai paprastai vaišinami stipria saldžia arbata su namine uogiene – jos visuomet būna ant šeimos stalo. Apskritai kirgizų patiekalai sotūs, o porcijos gausios – matyt, kad nepritrūktų energijos šaltą žiemą kalnuose.

Pravartu žinoti

Vakaruose įprasti viešbučiai Kirgizijoje nėra populiarūs, daug dažniau turistams siūlomi svečių namai, paprastai – didelis šeimos namas, kurio didžioji dalis užleidžiama svečiams. Šeimininkai paprastai siūlo ir pusryčius. Keliauti po Biškeko apylinkes ir Isyk Kulio regione palyginti nesunku, o kitur kelių būklė įvairi, ir ne pati geriausia… Susisiekimas tarp didžiųjų miestų, Biškeko ir Ošo – sudėtingas, viešuoju transportu nepatogu ir trunka ilgai, tačiau galima skristi. Populiarus variantas, kurį renkasi norintieji pamatyti šalį – išsinuomoti automobilį su vairuotoju-gidu, arba naudotis vietinių turų organizatorių paslaugomis. Geriausia laikas slidinėti Kirgizijoje žiemos mėnesiai, o šiaip lankyti šalį geriau vėlyvą pavasarį/ankstyvą rudenį, nes klimatas čia žemyninis – vasarą būną itin karšta ir sausa, o žiemos – atšiaurios.

Su jaunaisiais kirgizais, ypač Biškeke, bendrauti galima ir angliškai, nors daug populiaresnė tarp visų kartų kirgizų yra rusų kalba, kurią dauguma moka puikiai. Perkant, ypač turguose, reikia derėtis (saugokitės kišenvagiu!), ir apskritai su pinigais elgtis atsargiai – kirgizai linkę ieškoti būdų pasipelnyti iš vakariečių turistų.

Paslaugos, transportas, maistas ir nakvynė Kirgizijoje kainuoja labai nebrangiai, išskyrus būtent turistams iš Vakarų skirtas paslaugas, pvz., safarius au visureigiais, žygius į kalnus su angliškai kalbančiu gidu ir pan. – tokios pramogos sukurtos specialiai atvykėliams ir kainuoja atitinkamai.