Tikriausiai ne vieną keliautoją kamuoja dilema ar į tolimą kelionę vežtis grynųjų pinigų, ar pasikliauti tik banko mokėjimo kortele. Kaip gi išvengti galimų nemalonumų ir apgaulės? Šį kartą aiškinamės, kas egzotiniuose kraštuose yra saugu, bei ko derėtų vengti.

Grynieji ar banko kortelė?

Iš mūsų patirties, o ir kitų specialistų nuomone, pasikliauti tik grynaisiais, ar tik banko mokėjimo kortele apskritai nereikėtų. Jeigu visus pinigus laikote vienoje vietoje, natūraliai rizika likti be nieko padidėja. Vis dėlto keliaujant Europoje sukti galvos dėl to labai nereikėtų – bankininkai rekomenduoja pasiimti grynų pinigų tik smulkioms išlaidoms.

Tiesa, žymiai sudėtingiau vykstant į egzotines tolimas šalims. Ten rizika būti apvogtiems yra kur kas didesnė.  Patariame savo pinigus pasiskirstyti – dalį laikyti banko kortelėje, dalį grynaisiais, kuriuos reikia laikyti net keliose vietose (piniginėje, kišenėje, kuprinėje ir pan.). Bet tada būti apvogtiems rizika išlieka.

Pinigai ar kortelė kelionėje

Patariame savo pinigus pasiskirstyti – dalį laikyti banko kortelėje, dalį grynaisiais.

Niuansai ir veiksmai prieš kelionę

Prieš vykstant į egzotinę kelionę būtina pasitikrinti, ar Jūsų bankas naudoja automatinę prevencijos priemonę. Tai reiškia, kad kai kurie bankai pastebėjęs, jog jūsų kortele atsiskaitinėjama įtartinose užsienio šalyje ją paprasčiausiai užblokuoja. Kiti bankai kortelių iš karto neblokuoja, bet pastebėję jų veiklą itin tolimose šalyse, susisiekia su klientu ir bando išsiaiškinti situaciją. Būtent dėl to prieš išvykstant būtina paskambinti savo banko operatoriui ir pranešti apie būsimų atostogų planus. Beje, labai rekomenduojame operatoriaus paklausti ar su kortele galioja kelionių draudimas ir būtinai kokiomis sąlygomis.

SEB bankas pateikia padidintos rizikos šalių sąrašą, kuriose klientui neįspėjus banko mokėjimo kortelė yra ribojama. Minėto banko prevencijos sistema veikia Argentinoje, Australijoje, Bolivijoje, Brazilijoje, Čilėje, Dominikos Respublikoje, Ekvadore, Filipinuose, Gvatemaloje, Indonezijoje, JAV, Jamaikoje, Kambodžoje, Kanadoje, Kosta Rikoje, Šri Lankoje, Kolumbijoje, Indijoje, Kuveite, Namibijoje, Malaizijoje, Meksikoje, Panamoje, Peru, Pietų Korėjoje, Salvadore, Singapūre, Tailando Karalystėje, Taivane, Urugvajuje, Venesueloje bei Vietname. Statistiškai šioje šalyse atliekama daugiausiai neteisėtų operacijų ir yra rizika, kad mokėjimo kortelės duomenys bus pavogti.

Dauguma bankų taiko minėtą saugumo politiką dėl to, kad beveik visose aukščiau išvardytose valstybėse atsiskaitant kortele nuskaitoma tik magnetinio takelio informacija ir nėra įdiegtų saugesnės lusto technologijų.

Pinigų gryninimas ir atsiskaitymas kortele

Tolimose ir egzotinėse šalyse ypač Lotynų Amerikoje bei Azijoje banko kortele naudotis reikia itin atsargiai. Sukčiai dažnai stengiasi nuskaityti jūsų kortelės informaciją ir pagaminti plastikinį padirbinį. Pasigaminę tokį padirbinį vagys gali laisvai atsiskaitinėti tose šalyse, kuriose nėra įdiegtos lusto sistemos, tol kol kortelė nėra užblokuojama arba kol joje baigiasi pinigai. Tiesa, apie pavogtus kortelės duomenis galite sužinoti ir ne iš karto. Kai kurie sukčiai laukia net kelis mėnesius ir tik tuomet pradeda naudoti padirbtą kortelę. Tokiu atveju bankas arba klientas, pastebėjęs keistas operacijas iš karto informuoja ir užblokuoja mokėjimo kortelę.

Kortelės informaciją sukčiai pavogti gali labai paprastai, bet kurioje vietoje, kur ja atsiskaitinėjate. Specialistai rekomenduoja restoranuose ar apsipirkimo vietose niekuomet iš akių nepaleisti kortelės ir renkant PIN kodą pridengti klaviatūrą.

Pinigai kelionėje

Negana to, labai svarbu būti atsargiems ir prie bankomatų. Pinigus patariama imti tik iš žinomų bankų bankomatų tik saugiose ir gerai apšviestose vietose. Labai svarbu apžiūrėti ir patį bankomatą – prie jo neturėtų būti jokių keistų aparatų, o prie bankomato angos, skirtos įdėti kortelę, neturėtų būti jokios keistos juostos. Užsienio šalyse apgavikai dažnai pritaiso specialius prietaisus ar juostas ir taip nuskaito kortelės duomenis.

Taip pat pravartu būtų nustatyti išgryninamų pinigų dienos limitą. Taip apsisaugotumėte nuo sukčių ir įvykus vagystei prarasite tik dalį pinigų.